Ruszam się, bo lubię

Dla aktywnych dzieci

ruszam się bo lubię!„Ruszam się, bo lubię” – dla dzieci, które chcą uprawiać konkretny sport lub cechuje je nadaktywność psychoruchowa.

Ruszam się, bo lubię jest programem stworzonym z myślą o dzieciach, które są ciągle aktywne – ruszają się, gdy mówią, jedzą, uczą się, a czasem nawet, gdy śpią. Mają tysiąc pomysłów na minutę, zadają setki pytań, a ich opowieści zdają się nie mieć końca.

Gdy są małe stawiają rodzicom nie lada wyzwanie: posiadanie oczu dookoła głowy. Gdy są większe, trudne wyzwanie może zacząć stawiać rodzicom przedszkole/szkoła oczekując, że dziecko zostanie zaopatrzone w wyłącznik na czas zajęć edukacyjnych.

Potrzeba ruchu nie jest w dziecku niczym złym, wręcz przeciwnie, czyni je wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Program Ruszam się, bo lubię ma na celu wzmocnić w dziecku samoakceptację, która może okazać się zachwiana przez społeczne oczekiwania i stereotypy. Ma wzmocnić umiejętność korzystania przez dziecko z jego indywidualnych zasobów, na jakie składa się m.in. wysokorozwinięta inteligencja kinestetyczna.

Indywidualnie dobrane zajęcia mają ułatwić dziecku rozpoznanie własnych pasji i zainteresowań, rozwijać kreatywność, dać bezpiecznie ujście nagromadzonych emocji oraz nauczyć współpracy i dać przestrzeń do nawiązania wartościowych relacji bez niezdrowej rywalizacji.

Program „Ruszam się, bo lubię” jest również dedykowany dzieciom ukierunkowanym na rozwój w konkretnej dziedzinie sportu. Pragnącym poznać sport, który je fascynuje, szlifować swoje umiejętności i stawać się mistrzami w wybranej dziedzinie.

Dedykowane zajęcia: do wyboru 2 rodzaje zajęć ruchowych dostępnych w ofercie ARJ 2 x 2 x tyg., praktyka uważności 1 x tyg., rytmika 1 x mies. – 21 h/mies.

„Ruszam się bo lubię” wzmocni w dziecku:

  • samoakceptację – przebywanie w środowisku, w którym może być sobą
  • poczucie bezpieczeństwa – jasno określone granice i transparentne zasady w trakcie zajęć
  • poczucie własnej wartości, pozytywny obraz siebie, pewność siebie – rozwój z wykorzystaniem indywidualnego potencjału
  • kreatywność – możliwość wyboru zajęć
  • wolność w wyrażaniu emocji – ekspresja emocji poprzez ruch
  • adaptacyjne sposoby radzenia sobie z emocjami – zajęcia z elementami mindfulness – nauka uważności na sygnały płynące z ciała
  • samoregulację – uwrażliwienie na potęgę świadomego oddechu, którym możemy regulować poziom stresu
  • kompetencje społeczne – zajęcia grupowe, które naturalnie rozwijają umiejętności społeczne dzieci, tym bardziej, że są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę
  • pracę układu nerwowego – obcowanie z muzyką tworzy u dzieci nowe połączenia neuronalne pomiędzy półkulami mózgu¹
  • koncentrację uwagi – pozytywny wpływ aktywności fizycznej i zajęć z wykorzystaniem elementów mindfulness (praktykowanie uważności) na procesy poznawcze

 

¹ Neural plasticity: The substratum of music-based interventions in neurorehabilitation” – Diya Chatterjee