Większe poczucie pewności siebie
„Naucz się asertywności” dla dzieci, którym odmawianie przychodzi z trudnością, niepotrafiących się obronić, dla dzieci wyśmiewanych i wykluczanych z grupy rówieśniczej
Podnieś asertywność jest programem stworzonym z myślą o dzieciach, którym ciężko jest odnaleźć się w nowej sytuacji i zaadaptować w sytuacjach społecznych z powodu wysokiej wrażliwości.
Program ma na celu wzmocnić dzieci, które bywają za miłe, zbyt pomocne i niepotrafiące się obronić przed krytyką, wyśmiewaniem czy odrzuceniem ze strony rówieśników. Które unikają wyrażania własnego zdania z powodu lęku przed odtrąceniem i którym zdarza im się działać wbrew sobie.
Mówienie „nie przychodzi im z trudnością, przez co zdarza im się czuć wykorzystanym i niesprawiedliwie traktowanym. Program „Naucz się asertywności” ma na celu podniesienie poczucia pewności siebie, nauczenie dziecka wsłuchiwania się w potrzeby, o których przypominają mu emocje i reakcje ciała.
Zadaniem programu jest utwierdzenie dziecka, że złość jest jego sprzymierzeńcem i obrońcą – że złość nie jest zła lecz potrzebna do tego, aby zadbać o siebie. „Naucz się asertywności” to umieć odmówić i czuć, że ma się do tego prawo i siłę!
Dedykowane zajęcia: wybrane zajęcia ruchowe z elementami sportu walki 2 x tyg., praktyka uważności 2 x tyg., wieczory z planszówkami 2 x w mies. – 18 h/mies.
„Naucz się asertywości” wzmocni w dziecku:
- pewność siebie, poczucie wartości, pozytywny obraz siebie, poczucie sprawczości – możliwość osiągania sukcesów w trakcie zajęć, otrzymywanie pochwał od prowadzącego zajęcia
- umiejętność stawiania granic, odmawiania, mówienia „nie” – interakcje w trakcie zajęć grupowych pod okiem kompetentnego prowadzącego
- wolność w wyrażaniu potrzeb i emocji – akceptujące komunikaty zwrotne od prowadzących zajęcia, możliwość wchodzenia w bezpieczne interakcje z rówieśnikami
- otwartość i odwagę – interakcje z rówieśnikami i prowadzącymi zajęcia
- odporność na stres – zajęcia sportowe15 i zajęcia z wykorzystaniem elementów mindfulness (praktykowanie uważności)16
- samoregulację – uwrażliwienie na potęgę świadomego oddechu, którym możemy regulować poziom stresu
- samoświadomość – nauka rozpoznawania reakcji ciała na przekraczanie własnych granic w trakcie zajęć z wykorzystaniem elementów mindfulness (praktykowanie uważności)
- poczucie bezpieczeństwa – jasno określone granice i transparentne zasady w trakcie zajęć
- dystans do oceny innych osób – zapewnienie poczucia atmosfery szacunku i bezpieczeństwa w trakcie zajęć.